X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteğinde 26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek olan IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde resmi erk, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve gençler bir araya gelerek, karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolu tüm yönleri ile incelenecek.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D)  tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteğinde 26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek olan IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde resmi erk, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve gençler bir araya gelerek,  karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolu tüm yönleri ile incelenecek. Zirvede Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansları, Paris (COP21) ve Marakeş (COP22) ardından yaşananlar ve Kasım 2017 gerçekleştirilecek Bonn(COP23) Konferansına giden yol masaya yatırılarak “Sera Gazı Emisyonları Azaltımı için T.C. Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkısı” konusunda sanayinin konumu irdelenecek. ‘Karbon Yönetimi ve Endüstri’ oturumunda farklı sektörlerdeki lider firmalarımızın tepe yöneticileri sürdürülebilirlik yönetimlerini, düşük karbon ekonomisi stratejilerini anlatacak. Karbon azaltımı proje ve uygulama başarıları için karbon cimrisi kişi ve kuruluşlara verilen “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü” başvuruları 14 Nisan 2017 tarihine kadar yapılıyor.
İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu,  “Enerji üretilirken ve tüketilirken karbon ayak izi yapar. Enerjiyi verimli kullanmak ve yenilenebilir kaynaklı enerjiye geçişte karbon azaltım potansiyeli yüksektir. Bu nedenle “Sera Gazı Emisyonları Azaltımı için T.C. Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkısı” hedefinde enerji ve enerji yoğun sektörlerlerimiz mühim. Enerji sektörümüzde bu konuda önemli sosyal ve teknik projeler ilerliyor. Enerji sektörümüzü Zirvemize ve Düşük Karbon Kahramanı Ödülü için aday olmaya davet ediyorum. Karbon yönetimi başarılarınız, marifetleriniz iltifatımıza tabidir. Karbon cimrisi enerji firmalarını bekliyoruz. Bu yılki “Karbon Yönetimi ve Endüstri” oturumumuzun ilk iki konuşmacısı belli oldu. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak ve Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler. İTÜ Mezunu iki genç yöneticimizi, İTÜ’müzde ağırlayacağız ve sürdürülebilirlik stratejilerindeki karbon yönetimi başarılarını dinleyeceğiz. Zirvemizin sürprizi de ‘Küçük Karbon Kahramanlarımız’ olacak” dedi.

Haberin Bağlantısı

Petroturk.org