X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Öncü uygulamalarıyla düşük karbonlu ekonomiye geçiş yönünde etkili adımlar atan TSKB, Türkiye’nin ilk Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişimi Politikası’yla 8. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde “İklim Dirençli Sanayi ve Güçlü Türkiye” temasıyla gerçekleştirilen 8. İstanbul Karbon Zirvesi’nde lider kuruluşların üst yöneticileri ile “İklim Direnci için İklim Finansmanı”, “Karbon Yönetimi ve Enerji” ve “Karbon Yönetimi ve Endüstri” konuları ele alındı.

“İklim Finansmanı” oturumunda TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı-ESCARUS Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ve TSKB Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ayşe Nazlıca konuşmacı olarak yer aldı.

Zirve kapsamında düzenlenen ödül programına “Türkiye’nin ilk Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişimi Politikası” ve “Türkiye’nin ilk Enerji Verimli Sürdürülebilirlik İletişimi Kampanyası: Dönüşen Adımlar” projeleriyle başvuran TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), “Sosyal Etkiyle Karbon Yönetimi Başarıları” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Sürdürülebilir bankacılık modeliyle iklim ve çevre dostu yatırımlara ve kapsayıcı ekonomik büyümeye katkıda bulunan banka, 2022 yılının sonunda yayınladığı Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişim Politikası ile iletişim faaliyetlerinde çevresel ayak izini minimumda tutmayı taahhüt ediyor. TSKB, iş dünyasına ve marka profesyonellerine ilham vermek amacıyla kapsamlı bir kılavuz olarak hazırladığı bu politika ile ölçülebilir sürdürülebilirlik performansının şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşılmasının ve somut hedefler konulmasının önemini vurguluyor. Banka, sorumlu iletişimle yeşil dönüşümün önündeki en büyük engellerden biri olan yeşil boyama uygulamalarının yerini başarılı ve etkili başarı hikayelerinin alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu politikadan hareketle TSKB, “iletişim projelerinde çevresel ayak izi nasıl azaltılır?” sorusuna somut bir çözüm getirmek amacıyla bankanın karbon-nötr genel müdürlük yerleşkesinde “Dönüşen Adımlar” mottosuyla enerji verimli bir iç iletişim kampanyası hayata geçirdi. Renk paleti, ekran ve baskı açısından enerji tasarrufunu maksimuma çıkaracak ve ek ışıklandırmaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde belirlenen ve bu sayede %30 enerji verimli olmasıyla öne çıkan iç iletişim kampanyası, TSKB ekiplerine ve bankayı ziyarete gelen iş ortaklarına alışılmışın dışında bir görsel dünya sunuyor. Sempatik, çözüm odaklı, mizahi bir yaklaşıma sahip kampanya, çevreye zarar veren günlük alışkanlıkları “adım adım dönüştürmeye” teşvik ediyor. Aynı zamanda karbon-nötr olmasıyla öne çıkan Dönüşen Adımlar, sorumlu iletişim alanında yenilikçi bir proje olarak örnek teşkil ediyor.

Haberin Kaynakları: