X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Lokomotif ve Trenlerde yakıt sarfiyatının önüne geçmek, kayıp ve kaçak yakıtları önlenmek üzere PETRONET tarafından TCDD için geliştirilen Lokomotif Takip Sistemi Projesi, 8. Karbon Zirvesi’nde Düşük karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü.

Proje uygulaması sayesinde; önceki yıllara oranla yaklaşık olarak yıllık 15.300 Ton yakıt tasarrufu sağlanarak; 44.370 tCO2 / Yıl değerinde sera gazı emisyonu engelleniyor.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D9 tarafından, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde gerçekleştirilen 8. Karbon Zirvesi’nde PETRONET, Düşük Karbon kahramanı ödülü aldı.
PETRONET mühendisleri tarafından geliştirilen Lokomotif takip sistemi (LTS) ile ödüle layık görünen PETRONET’in ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Gemici aldı.
Ödüllü projede Radyo Frekansı Tanıma Sistemi (RFID) ve PETRONET’in özel üretimi olan dispenserlar kullanılarak, lokomotiflerin konumu, çalışma saati, sarfiyatı, haberleşme yöntemi ile lokomotifin ikmal merkezinde bulunan depolardaki mevcut akaryakıt miktarları ve anlık olarak lokomotifin ikmal merkezine ulaştığı bilgisi otomasyon bilgisayarına iletilmekte ve bu yolla takip edilebilmektedir.
Bunun yanı sıra, bu teknolojinin içinde yer alan “Haberleşme Güvenli Dolum Yöntemi” ile depo kapak alarmları, lokomotif alarmları ve sistem alarmları ile eş zamanlı ikmaller sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilerek, raporlanabiliyor.
Proje kapsamında;
• İkmal merkezlerindeki yer üstü tank çiftliklerinde 150 adet seviye sensörü kullanılıyor. Lokomotiflere akaryakıt ve yağ ikmalinde kullanılan, 270 adet yüksek verimli endüstriyel dispenser ise Petronet AR-GE ekiplerince uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanarak Petronet İzmir Fabrikasında üretilmektedir.
• İkmal Merkezlerinde kullanılan PETRONET DDY Serisi dispenserların 150 – 350 – 400 – 800 lt/dk dolum performansları ile daha önce 60 dk. süren lokomotif ikmal operasyonu 5-6 dakika gibi kısa sürelere indirilmiştir.
• Böylelikle TCDD lokomotiflerinde yakıt ve zamandan tasarruf sağlanarak, verimlilik optimizasyonu gerçekleşmiştir.

Haberin Bağlantıları: