IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

İklim Dirençli Sanayi, Güçlü Türkiye” başlığında konusunun ilk ve tek etkinliği olan 8.İstanbul Karbon Zirvesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tescilli yeşil yerleşkesinde başladı. Zirvede, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 2023 Düşük Karbon Kahramanı ile Küçük Karbon Kahramanı ödülleri sahiplerini bulacak.

Zirvenin açılışında konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, insanoğlu eliyle yaşanan iklim değişikliğinin bir afet olarak nitelendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Karaosmanoğlu: “Hepimiz Kahramanmaraş merkezli büyük bir afet yaşadık. Bu afet doğal yollardan yaşadığımız bir afetti ve insanımızı, ülkemizi bu afetten çıkarmaya çalışıyoruz. Bir de sera gazı salımı ile yaşadığımız ve bizim sebep olduğumuz, iklim değişikliği afeti var. İklim değişikliği sürekliliği olan ve birbirini tetikleyen bir afet olarak karşımıza çıkıyor. Bu zirvede karbon salımından iklim değişikliğine kadar birçok konuyu konuşma fırsatımız olacak. Ben bu vesile ile zirveye katılan tüm paydaşlara teşekkür ederim” dedi.

“İTÜ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE DÜNYADA İLK 50 ÜNİVERSİTE ARASINDA”

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. Şule Itır Satoğlu konuşmasında, İTÜ’nün, akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği uluslararası UI GreenMetric sıralamasında ‘Dünyanın en sürdürülebilir 47’nci kampüsü’ olduğunu ve Türkiye’de ise bu alanda birinci sırada yer aldığını belirtti. Satoğlu: “Kampüsümüz yakaladığı bu başarı ile en yeşil ve sürdürülebilir kampüs olmayı devam ettiriyor. Aynı zamanda sürdürülebilirlik anlamında akademik çalışmalar yapıyoruz. Biz İTÜ olarak bu konuya özel önem veriyoruz.
Bu konu bizim İTÜ olarak bizim kurumsal kimliğimiz haline geldi” dedi.

Haberin Bağlantıları: