X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Doğanlar Holding Bünyesinde 2017 yılında kurulan Biotrend Enerji A.Ş., enerji sektörünün parlayan yıldızı oldu. Şirket kısa sürede iklim krizine karşı gösterdiği faaliyetler nedeni ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından yılın ‘Karbon Kahramanı’ ödülünü aldı. Biotrend Enerji karbon yönetiminde göstermiş olduğu başarılı yönetimden dolayı, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından gerçekleştirilen 7.İstanbul Karbon Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü.

2.2 MİLYON TON CO2 EMİSYON ENGELLEME ORANINA SAHİP

Kurulduğu günden beri çevreye, ekonomiye ve dünyaya katma değeri yüksek projeleri hayata geçirmek adına var gücüyle çalışan Biotrend Enerji, bugün 6 bölgede, 11 ilde, 18 tesiste evsel, tarımsal ve ormansal atıkları yüz milyonlarca kilovatsaat elektriğe dönüştürerek, yüz binlerce hanenin enerji ihtiyacını karşılıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarını sürdürülebilir bir dünya için en önemli adımlardan biri olarak gören Biotrend Enerji her yıl yaklaşık 520.000 adete yakın binek aracın trafikten çekilmesinin atmosferde biriken sera gazları üzerinde yaratacağı pozitif etkisi oranına eşdeğer yıllık 2.2 milyon ton CO2 emisyon engelleme oranına sahip.

EN MODERN TEKNOLOJİ İLE ÜRETİM

Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan Biotrend Enerji’nin Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görülmesinin bu alanda uzun süredir yaptıkları yatırımların takdiri olarak çok anlamlı olduğunu ifade etti. İlhan Doğan, daha da motive olarak sürdürülebilir bir dünya için insana ve çevreye yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan ‘Entegre Katı Atık Tesislerinde Türkiye’nin evsel katı atık karakterine uygun modern mekanik ayırma tesislerini faaliyete geçirdik ve geçirmeye devam ederek katı atık yönetiminde en son teknolojileri kullanıyoruz. Biokütle tesislerinde de yüksek verimlilikte çalışabilecek ve yakıt çeşitliliğine uygun dizayn edilmiş kazanlarla sektördeki en modern tesislerin arasında yer almakla kalmayıp çevre duyarlılıklarına paralel olarak bu santralleri de son teknoloji ile donatarak hem cyclone hem de torba filtreli olarak inşa ediyoruz’ dedi.

Küresel iklim değişikliği ve pandemi, karbon salınımını azaltmanın, doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmanın, doğal hayata saygı göstermenin önemini hatırlattı. Bu anlayışla Biotrend Enerji, gelecek kuşakların sağlığına yatırım yapıyor. Biotrend Enerji, Bütün projelerinde, çevreye, ekonomiye ve dünyaya katma değerinin yüksek olmasına dikkat ediyor, ekonomiye istihdam ve geri dönüşüm sağlıyor. Ülke genelinde yüz binlerce hanenin yıllık elektrik ihtiyacını, çöpten üreterek karşılıyor. Türkiye genelindeki düzenli depolamaya yönlendirilen evsel atığın yaklaşık %20’si sürdürülebilir bir gelecek için Biotrend Enerji tesislerinde enerjiye ve ısıya dönüşüyor. Biyokütleden enerji üretimi, diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında farklı faydalarıyla öne çıkıyor. Bunların başında sera gaz emisyonlarını azaltıcı ve iklim değişikliğini yavaşlatıcı etkisi olması sayılabilir. Çevre faktörlerine bakıldığında; toprak koruma, su ve besin üretimini güvence altına alma gibi önemli katkılar sağlaması da öne çıkanlar arasında.

‘PARİS İKLİM ANLAŞMASINA KONAN İMZA GURUR VERİCİ’

Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan ‘Her projemizde önceliklerimizin arasında çevre bilinci var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı açıklamalar çok heyecan verici. Paris İklim Anlaşması’nın Meclis onayına sunulacak olması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’na katılma sürecinin başlaması, ülkemiz ve bütün sektörlerimiz için gurur verici. Biz de Doğanlar Holding olarak bu yolda attığımız adımlarla üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız’ dedi.

Haberin Bağlantıları: