IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

WWF-Türkiye, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çağrı yaptı.
“Doğa ne kadar sağlıklı ise biz de o kadar sağlıklıyız. Doğa ve İnsan İçin Yeni Bir Başlangıç Mümkün”

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu noktadan hareketle COVİD 19 sonrası süreçte “Doğa ve İnsan için Yeni bir Başlangıç” yapma çağrısında bulundu. Çağrı, sanat, medya, akademi çevrelerinde de karşılık buldu. Deniz Ülke Arıboğan, Levent Erden, Dilara Koçak, Barış Özcan, Atlas Sarrafoğlu, Bünyamin Sürmeli, Ayça Varlıer, Tuba Ünsal gibi isimler mesajları ile çağrıya destek verdi.

Dünyamız daha önce görülmemiş boyutta küresel bir salgınla yüzleşti. Halen sağlığımızı tehdit eden, ekonomik ve sosyal etkileri devam eden zorlu COVİD 19 süreci sonrasında verilecek kararlar, bundan sonra “nasıl bir dünyada yaşayacağımızı” belirleyecek. İklim değişikliği, doğal alan kayıpları, türlerin yok olması gibi krizler daha da derinleşmeden, geri dönemeyeceğimiz eşiği geçmeden “Doğa ve İnsan İçin Yeni bir Başlangıç” yapmamız gerekiyor.

Bugün vermemiz gereken kararlar çok basit:

Kayıplarımızı artırmak mı, doğayla uyum içinde yaşamak mı?
Düşük karbonlu ve çevresel etkileri azaltılmış bir büyüme mi? Dünyayı yeni ve daha ağır krizlere sürükleyebilecek eski büyüme anlayışı mı?
Bir tane daha kömürlü termik santral mi? Yenilenebilir enerji mi?
Salgınla mücadelede sergilenen çabanın iklim krizini ve biyolojik çeşitlilik kayıplarını önlemek için de kararlılık ve dayanışma ile devam ettirilmesi bizi gelecekte karşılaşacağımız sıkıntılara karşı daha dirençli hale getirecektir. İnsan sağlığının ve refahının güvencesi, sağlıklı bir doğa, sağlıklı bir yaban hayatıdır.

Yeni Başlangıç: Sürdürülebilir Üretim, Yeşil İyileşme

WWF- Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar da “Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç”ı şu sözlerle özetledi: “Ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamımız doğanın bize sunduğu ekolojik değerler üzerinde yükseliyor. İnsan sağlığının doğamızın ve diğer türlerin sağlığı ile bağlantılı olduğu gerçeğini kabul etmemiz ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor. Yakın zamanda gördüğümüz üzere doğa kayıplarını önlemede ataletin bedeli ne yazık ki kayıpları önlemenin maliyetinden çok daha büyük. Bugünden tezi yok, ekonomik desteklerin/teşviklerin doğa üzerinde zararlı etkileri olan yatırımlardan sürdürülebilir üretim ve yeşil ekonomiye kaydırılması; enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, elektrikli ulaşım gibi sürdürülebilir yatırımların önceliklendirilmesi; doğa dostu geleneksel tarım uygulamalarının teşvik edilmesi; bir başka deyişle yeşil iyileşmeye yönelmemiz gerekiyor. Dünya Çevre Günü’nde tüm karar alıcıları, yerel yönetimleri, iş dünyasını ve bireyleri, doğayla ilişkimizde yeni bir başlangıç yapmaya çağırıyoruz.”

WWF-Türkiye 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde (yarın) online mecralarda düzenleyeceği bir dizi etkinlik ile “Doğa ve İnsan için Yeni Başlangıç” temasını masaya yatıracak.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)

5 Haziran Dünya Çevre Günü

“Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç” temalı etkinlikleri

13.00-13.30: “Doğa ve İnsan İçin Yeni Bir Başlangıç”

İnstagram Canlı Yayını

WWF-Türkiye Çevre Politikaları ve İklim Programı Kıdemli Uzmanı Aslı Gemci, WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem’i ağırlayacak.

17.00-18.30: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin

“STK’lar Çevre için El Ele” Çevre Günü Özel Yayını

WWF-Türkiye Plastik Projeleri Müdürü Tolga Yücel konuk olacak.

20.00- 20.30: İklim Krizinin Ortasında Yeni Başlangıç”

İnstagram Canlı Yayını

WWF-Türkiye İletişim Müdürü Dr. Neyran Akyıldız, Meteorolog Bünyamin Sürmeli’yi konuk edecek.

20.30-21.00 Capital Dergisi Canlı Yayını

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç” için atmamı gereken adımları anlatacak.

Haberin Bağlantısı: