IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı TurSEFF, beş ili kapsayan Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Seminerlerinin beşincisini 13 Aralık’ta Ankara’da düzenledi. AGİD, GENSED, GÜNDER, İSKİD, EYODER ve TURKOTED gibi sektörlerinin çatı kuruluşları işbirliği ile organize edilmekte olan ve Manisa ile başlayıp Erzurum, Şanlıurfa ve İstanbul ile devam eden seminerler dizisinin beşincisi Türkiye Belediyeler Birliği’nin evsahipliğinde gerçekleşti.

Potansiyel Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve TurSEFF Danışmanları tarafından paylaşıldığı seminer boyunca; Yerel Yönetimler için Kaynak Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Potansiyelleri, Proje Finansmanı, Öncelikli Proje Alanları ve Fırsatları, Binalarda Çevreci Yaklaşımlar gibi konular tartışıldı.

Moderatörlüğünü İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun yaptığı “Binalarda Çevreci Yaklaşımlar” panelinin ardından geçilen soru-cevap bölümüyle tamamlanan seminer, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

2018’in son çeyreğinde başlayan ve potansiyel yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin yerel yönetimler ve sektör temsilcileriyle paylaşıldığı beş ili kapsayan seminer dizisine ilgili kurum ve kuruluşlardan toplam 396 kişi katıldı.

Kamu ve özel sektörün Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF), 2010 yılından bugüne kadar 1000’den fazla Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projesine 570 milyon €’dan fazla finansman sağladı. Diğer finansman programlarından farklı olarak TurSEFF’in üstlenmiş olduğu en önemli misyonlardan biri olan, çevreci ekonomi farkındalığının arttırılması ve bu alanda kurumsal kapasite geliştirme çalışmaları 2019 yılında da hız kesmeden devam edecek.

Manisa 16 Ekim 2018

Erzurum 7 Kasım 2018

Şanlıurfa 20 Kasım 2018

İstanbul 5 Aralık 2018

Haberin Bağlantısı