IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sera gazı salınımında cimri davranarak iklim değişimiyle mücadele eden kuruluşlar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından ‘Düşük Karbon Kahramanı’ olarak ödüllendirildi.

Karbon yönetimini başaran 69 projenin aday olduğu değerlendirmede 26 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde bulunduğu karbon emisyonunu azaltan projelerin aday olduğu yarışmada, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Yeşil Kamu Binasına Dönüşüm” projesi ile SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi Şube Müdürü Ayşegül Tekerekoğlu Düşük Karbon Kahramanları ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan’ın elinden aldı.

Enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki baskısının ve çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılmasında en ekonomik çözümlerden birisi olan enerji verimliliği, üretilen mal veya hizmetin miktarını ve kalitesini düşürmeden daha az enerji tüketilmesi şeklinde tanımlanmakta. Bu tanım kamu kuruluşlarına uyarlandığında enerji verimliliği; ofis konforu, sağlıklı çalışma konforu gibi değerlerden ödün verilmeden enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmaları kapsamakta.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Yeşil Kamu Binası”

olabilmek için çalışmalarını 2013 yılından buyana sürdürüyor. Her yıl teknolojiyi ve binalarda yeni enerji verimliliği yöntemlerini takip ederek çalışmalarına devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ‘Hizmet Binası’nın enerji etütleri yaptırılarak enerji tasarrufu potansiyelinin belirlenmiş, enerji tüketiminin ve maliyetlerinin azaltılması için enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik alınabilecek önlemler sunulmuştur. Etüt sonucunda ortaya çıkan verimlilik arttırıcı projeler üst yönetim tarafından önceliklendirilerek “Yeşil Bina” konseptine uygun uygulamalar yapıldı.

Proje ile enerji tüketimlerimizi olabilecek en az düzeye indirerek, çevreye CO2 salınımı da azaltıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası hem kent halkına hem de diğer kamu kuruluşlarına örnek teşkil ederek insanlardaki çevre dostu bina algısı artacak farkındalık sağladı.

Haberin Bağlantısı: Belediyedeniz.com