X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında sera gazı salınımında cimri davranan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren kuruluşlara Düşük Karbon Kahramanı ödülleri verildi. Kartal Belediyesi, ‘Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden’ kampanyasıyla ödüle layık görüldü.

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan tarafından Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’a takdim edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Elektrik Üretim A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Avustralya Hükümeti Ticari Ataşesi’nin destekleriyle düzenlenen ödül töreninde konuşan İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, insanoğlunun iklimi değiştirdiğine dikkat çekti. Karaosmanoğlu, “İklim dostu yaşamı başarmamız mühim ve gerekli. Bu gidişe bir dur demek lazım. Sanayimiz, düşük karbon ekonomisiyle ilerleyerek büyümeli” dedi.

Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden

Atık yağlar, yağmur suları ile yer altı sularına ve denizlere ulaşarak, temiz su kaynaklarını kirletiyor. Kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar, evsel atık su kirliliğinin % 25’ini oluşturuyor. Tüm bu ve benzeri olumsuzluklar karşısında bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararının önüne geçebilmek için Kartal Belediyesi’nin yıllardır başarıyla yürüttüğü ‘Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden’ kampanyasına katılım her geçen gün büyüyor. Kartal Belediyesi; kampanya kapsamında, 250 litre atık yağ toplayan okullara 1 bisiklet hediye ediyor.

Haberin Bağlantıları