IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Çevreyle dost ürün ve teknoloji üreten şirketlerin ödüllendirildiği, karbon ayak izini düşüren firmaların doğa dostu üretimlerini anlattığı 5. Karbon Zirvesi, 26 Nisan Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda 5.’si yapılan zirvede, 1995’ten bu yana kimya alanında ürettiği ürünlerle birçok sektöre hizmet veren GREEN Chemicals, “Toz Tutucu Ürünlerle Yakıt Tüketimini Düşürerek Karbon Salınımının Azaltılması” projesiyle “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü aldı.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerinin görüldüğü günümüzde, doğayı korumak amacıyla yapılan çalışmaların başında gelen Karbon Ayak İzini düşürme projesi kapsamında, bu konuda hassasiyet gösteren şirketlerin ödüllendirildiği zirvede birçok konu konuşuldu. Zirvenin açılış konuşmalarını, SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, İ.T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel yaptılar.

Karbon Zirvesi’nin programında ‘İklim Finansmanı’, ‘Küresel Gelişmeler’, ‘Türkiye’nin Sanayide İklim Değişikliği ile Mücadelesi’, Karbon Yönetimi ve Endüstri’ konuları ele alındı. Gebze’de, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde faaliyet gösteren GREEN Chemicals, çevreye olan duyarlılığını her geçen yıl düşürdüğü karbon ayak iziyle destekliyor. Bu yıl da Toz Tutucu ürün paleti ile “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü alan firma, aynı zamanda yine zirvenin destekçisi oldu.

Tozun Oluşmasını Engelleyerek Yakıt Tüketimini Düşürüyor

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından son beş yıldır organize edilen Karbon Zirvesi’nde ikinci ödülünü alan firma, bir yandan kimyevi maddeler üretimi yaparken aynı zamanda doğaya da sahip çıkıyor. Suyun daha verimli kullanımı ile ilgili proje çalışmalarına hız veren GREEN Chemicals, toz bastırma çalışmalarında kullanılan suyun azaltılması ve dolayısıyla sulama yapan tankerlerin daha az kullanılması çalışmalarına da devam ediyor. GREEN Chemicals, ağırlık olarak su, atık su, jeotermal, maden, ham petrol ve metal yüzey şartlandırma kimyasalları üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen üretici firması olarak dikkat çekiyor.

“Karbon Ayak İzimizi Giderek Küçülteceğiz”

GREEN Chemicals Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz Ay; doğa dostu ürün üretimine çok önem verdiklerini, özellikle MINE-Treat® markasıyla ürettikleri maden endüstrisi ürün grubuyla, firma olarak karbon salınımlarını düşürdüklerini belirtti. Çevreci bir politika izleyip, doğaya gereken önemi verdiklerini belirten GREEN Chemicals Genel Müdür Yardımcısı Sn. Cengiz Ay; 2018’deki 5.Karbon Zirvesi’nde projeleri ile ödül aldıklarını söyleyerek sözlerine şunları ekledi : “Doğayı koruyarak imalatı hedefledik. Asıl önemli olan, ürettiğimiz kimyevi maddelerin düşük karbon salınımıyla doğa dostu ürün kategorisinde yer almasıdır. Karbon ayak izimizi her yıl daha da küçülteceğiz. Çevre dostu üretim ve yakıt tüketimini düşürme teknolojisinde kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. “

Haberin Bağlantısı: Enerjigazetesi.ist