IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

SÜT-D tarafından 4’üncü kez verilen Düşük Karbon Kahramanı ödülleri bu yıl karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren 26 kuruluşa verildi. Samsun Avdan Biyogaz Tesisi de ödüle layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında sera gazı salımında cimri davranan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren kuruluşlara Düşük Karbon Kahramanı ödülleri verildi.

BU GİDİŞE DUR DEMELİYİZ

69 projenin aday olduğu değerlendirmede 26 kuruluş ödül aldı. Ödüller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan tarafından sahiplerine takdim edildi. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, insanoğlunun dünyaya yeterince zarar verdiğini ve iklimi değiştirdiğini belirterek “İklim dostu yaşamı başarmamız mühim ve gerekli. Bu gidişe bir dur demek lazım” dedi.

SAMSUN’DAN DOĞAYA KATKI

Düşük Karbon Kahramanı ödülünü alan 26 kuruluş içerisinde Aksa Doğalgaz; ‘Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor’, Samsun Avdan ise ‘Biyogaz Tesisinde Arıtma Çamurundan Yakıt Eldesi’ projesi ile ödüle layık görüldü.

Gülsüm ATİK

Haberin Bağlantısı: Gazetegercek.com.tr