X. İstanbul Karbon Zirvesi | 14-15 Nisan 2025 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Kartal Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından gerçekleştirilen 4. Karbon Zirvesi’nde, “Sudan Sebep Fidan Dağıtımı” projesi ile “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü.

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen zirveye Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile çok sayıda şirket yöneticisi ve vatandaş katıldı.

PARİS ANTLAŞMASI VE ÇEVRE SORUNU…

Zirvenin konferans bölümünde, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen uzmanlar ve şirket yöneticileri, dünyanın içinde bulunduğu çevre krizi hakkında görüşlerini paylaştı. Düzenlenen oturumlarda, özellikle çevre sorunu hakkında milat olarak kabul edilen ve 175 ülkenin imzasının bulunduğu Paris Antlaşması’ndan sonra gelinen süreç ele alındı.

TÜRKİYE’DE ÖDÜL ALAN İKİ BELEDİYEDEN BİRİ…

Konferansın sonunda düzenlenen ödül töreninde ise, çevre bilinci konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan kurumlar ödüllendirdi. Kartal Belediyesi, törende Türkiye’de ödül alan iki belediyeden biri oldu. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sudan Sebep Fidan Dağıtımı” projesiyle “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görülen Kartal Belediyesi’nin ödülünü, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan aldı. Ödülü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Yenilebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın elinden alan Fidan, Kartal Belediyesi’nin çevre bilinci konusunda yaptığı çalışmalara dikkat çekti. Gülcemal Fidan, Başkan Altınok Öz’ün öncülüğünde Kartal Belediyesi ailesinin yeni nesillere temiz bir çevre bırakma konusunda ısrarlı çalışmalarının tüm hızıyla süreceğini sözlerine ekledi.

SUDAN SEBEP FİDAN DAĞITIMI PROJESİ NEDİR?

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sudan Sebep Fidan Dağıtımı Projesi, ilçede vatandaşlar tarafından belediyeye teslim edilen atık ambalaj oranında fidan verilmesini kapsıyor. Projede şu ana kadar vatandaşlara 20 bin fidan dağıtılırken, 40 ton da atık ambalaj toplandı

Haberin Bağlantısı

Anadoluyakasi.net