IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Becton Dickinson (BD) Türkiye, sürdürülebilir üretim ve tüketim olgusu konusunda bilgi ve kapasite oluşturmak ve konunun farkındalığını artırmak hedefi ile faaliyetlerini yürüten Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 2017 yılının “Düşük Karbon Kahramanı” seçildi.

Becton Dickinson Türkiye, yaşam bilimleri & medikal teknoloji operasyonlarında ve değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltma ve iklim esnekliğini artırma uygulaması ile bu ödüle layık görülen ilk medikal teknoloji şirketi oldu.

SÜT-D, Düşük Karbon Kahramanları Ödül Programı ile üretim ve tüketimdeki karbon yönetimi sayesinde düşük karbon ekonomisi için mücadelede mükemmelliğe ulaşan kuruluşları her sene düzenlediği İstanbul Karbon Zirvesi’nde ödüllendiriyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan BD Türkiye Genel Müdürü Murat Erboz, “Toplumumuz ve tüm paydaşlarımız için değer yaratan sorumlu bir yönetime sahip olmanın önemini biliyor ve iş hedeflerimizi sürdürülebilirlik bakış açısıyla belirliyoruz. BD bu vizyon kapsamında geçtiğimiz yıllarda 2020 Sürdürülebilirlik Hedefleri’ni açıkladı. İnovasyon, Sağlığa Erişim, Verimlilik ve İş Gücünü Güçlendirme Hedefleri olarak ayrılan dört ana alanın altında, sera gazı emisyonunu azaltma odağı ve elbette karbon yönetimi de yer alıyor. BD olarak daha şimdiden büyük bir yol kat ettik. Örneğin, 2015 yılında gerçekleşen CareFusion satın alımıyla şirketimiz operasyonel anlamda da çok büyük oranda büyüdü; buna rağmen 2016’da emisyonu %16 oranında azaltmış bulunuyoruz. Ayrıca, BD çatısı altında bağımsız sürdürülebilirlik projeleri için bir Sürdürülebilirlik Fonu kuruldu. Elde edilen kaynak, mevcut sistemin geliştirilmesi ve geri dönüşüm donanımı projeleri için kullanılacak. Pek çok yenilenebilir enerji stratejilerinin devreye sokulması sayesinde genel karbon ayak izimiz de azalıyor. BD olarak, sağlık sektöründe yeşil enerji kullanımındaki lider şirketler arasında yer alıyoruz. Bu vizyon ve sorumluluk ile karbon ayak izimizi azaltmak için çalışmalarımıza küresel olarak devam edeceğiz. Düşük Karbon Kahramanı gibi bir unvana layık görülmek bizim için büyük bir onurdur,” dedi.

BD global sürdürülebilirlik hedefleri ve ekonomik, sosyal, çevresel alanda sahip olduğu kurumsal sorumluluk bilinci doğrultusunda hareket etmesi; güvenli ve iyi uygulamaları artırarak daha fazla sürdürülebilir sağlık çözümleri ve hizmetlerine erişilmesi ve ürün karbon ayak izini azaltmaktaki uygulamaları ile 2020 Sürdürülebilirlik Hedefleri’ne ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor.

Haberin Bağlantısı

Guncelkadin.com