IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) aralarında Türkiye’nin önde gelen enerji şirketleri Bereket Enerji, GAMA Enerji, Güriş Grubu ve Zorlu Enerji’nin de bulunduğu 19 kuruluşu Düşük Karbon Kahramanı ilan etti.

Sürdürülebilir Üretim tim Derneği (SÜT-D), karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olan kuruluşları ödüllendirildi. SÜT-D tarafından Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) desteğiyle düzenlenen IV. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında karbon salımında “cimri” davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan kuruluşlar da “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi. Zirve, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilirken, konuşmacı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İller Bankası, belediyeler ve enerji şirketlerinin de aralarında bulunduğu özel sektör şirketlerinin temsilcileri katıldı. SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. 2017 Düşük Karbon Kahramanlarına ödüllerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can verdi. Yarışta, karbon emisyonunu azaltan 42 proje aday olurken, 19 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü.

“SANAYİMİZİN DÜŞÜK KARBON EKONOMİSİNDE İLERLEMESİ ŞART”
İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, zirvede yaptığı konuşmada, dünyanın iklim değişimi ile mücadele edilmesi için görev beklediğini, bu nedenle karbon cimrisi kuruluşların iklim değişimine dirençli dünya için önemli olduğunu söyledi.
Karaosmanoğlu, “Sanayimizin düşük karbon ekonomisinde ilerlemesi şart. Bu yıl üçüncüsünü verdiğimiz bu ödülle, sadece bugünü değil, yarınını da düşünen, sürdürülebilirlik yönetim stratejisi ile ilerleyen karbon cimrilerini ödüllendirdik” dedi.
Enerji şirketleri ve sanayide enerji verimliliği uygulayan projelerin başvurularda öne çıktığını belirten Karaosmanoğlu, “Enerji, kimya ve gıda sektörleri ile yerel yönetimlerin Düşük Karbon Kahramanları, başarılı teknik uygulamalarının yanı sıra karbon azaltımı konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile öne çıktılar. Bu kahramalar, SÜT-D’nin sürdürülebilirlik yaşam kültürü kazandırılması eylemine katkı yaparak paydaş oldular. SÜT-D 2017 Düşük Karbon Kahramanları ile gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

ATIK YÖNETİMİNDEKİ BAŞARISIYLA BİR STK DA ÖDÜLE HAK KAZANDI
SÜT-D bu yıl bir sivil toplum örgütünü de kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı olarak belirledi. Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) atık yönetimi ve karbon azaltımı konusunda öncü ve sözcü olması nedeniyle Düşük Karbon Kahramanı seçildi.

SÜT-D HAKKINDA
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim” olgusu konusunda bilgi ve kapasite oluşturmak, konunun farkındalığını artırarak, ulusal ve uluslararası etkinliklerle yaygın etki yaratmak hedefi ile 2013 yılında kamu, iş ve akademi temsilcilerince kuruldu. SÜT-D tüm etkinliklerinde resmi erk, yerel yönetimler, üniversiteler, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve medya ile yakın işbirliğinde olma ve “Sürdürülebilirlik” kavramının tüm sosyal ve teknik yönleriyle uğraş vermeyi öncelikli görevi kabul ediyor. SÜT-D tüm yerküre için yeşil bir sivil güç olmayı hedefliyor

DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI ÖDÜL ALANLAR LİSTESİ
Şirketler ve belediyeler karbon kahramanı olmak için yarışırken, ödüle layık görülen kurumlar ve projelerinin tam listesi ise şöyle: İncesu Rüzgar Enerji Santralı ve Yerele Etki Projesi ile Akiş Grup, Arnaz Rüzgar Elektrik Santralı ile Bereket Enerji, LAMAS III-IV Hidroelektrik Santralı Karbon Ticareti ve Sosyal Sorumluluk Projesi ile Gama Enerji, Enervis tekstil sektöründe atıksu ısı geri kazanımı, “Önce Biz Karbon Ayak İzimizi Düşürüyoruz” diyen EY Türkiye, pirinadan yeşil mangal kömürü üretimi ile Ege Tarımsal Enerji, Dönüşüm Müzesi ile karbon yönetimi bilinçlenmesine katkı yapan Samsun Avdan, “Bitkisel Atık Yağları Topla, Karbonu Azalt” projesiyle Kolza Geri Kazanım, “Köyde Yeşil Ekonomi Projesi” sonuçlarıyla Temiz Enerji Vakfı (TEMEV), “Enerjimiz Çocuklar için Projesi” ile ilköğrenimde 8000 öğrenciye eğitim seti, kitap, oyun, tiyatro ile ulaşma ve “Zorlu ile Karbon Ayak İzi” kitabını hazırlama ölçümlenmiş başarısı ile Zorlu Enerji, Atık ısı geri kazanımından yeşil fonlama ile engelli eğitimine destek projesi için Shell Türkiye, boyahane pompalarında basınç optimizasyonu ile enerji verimliliği sağlayarak karbon ayak izi azaltılması konusunda Vestel Beyaz Eşya, “Bursa Hafif Yaylı Sistem II. Aşama Projesi” sera gazı azaltımı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi, “Sudan Sebep Fidan Dağıtımı Projesi” ile Kartal Belediyesi, “Bilim Hattı Projesi” ile İETT, “Geleceğe Enerjimiz Kalsın” projesi ile Halkbank, Çiftlikten sofralara atıktan enerji eldesi uygulaması ile Sütaş, yaşam bilimleri ve medikal teknoloji operasyonlarında ve değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltma ve iklim esnekliğini artırma uygulaması ile BD Türkiye, Türkiye’nin ilk ısıtmalı pres teknolojisini kullanan atıksu arıtma çamuru susuzlaştırma pojesi ile karbon ayak izini azaltan Organik Kimya.

Haberin Bağlantısı

Yesilhaber.net