IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sütaş, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayan çevresel sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında yaptığı çalışmalarla Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından ‘Düşük Karbon Kahramanı’ seçildi.

Süt ve süt ürünleri sektörünün lider markası Sütaş, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, 4. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, karbon emisyonunu azaltan projelere verilmek amacıyla düzenlenen ‘Düşük Karbon sutas-dusuk-karbon-kahramani-olduÖdülleri’nde, Türkiye’nin ‘Düşük Karbon Kahramanları’ndan biri oldu.

Çiftlikten Sofralara entegre iş modeli kapsamında, çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından yenilenebilir enerji üreten Sütaş, 2016 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 65’ini karşılamayı başardı. Böylece, 3 milyon ağacın temizlediği kadar sera gazı salımını engellemiş oldu. Karbon emisyonunu azaltan 42 projenin aday olduğu yarışmada, Sütaş, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayan bu çalışmalarıyla ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü. Düzenlenen törende ödülü, Sütaş Grup adına, Enerji Faaliyetleri A.Ş. Genel Müdürü İlker İhsan Çabukol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’dan aldı.

Sütaş, iddialı sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında, 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 100’ünü çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından üreterek, 10 milyon ağacın bir yılda temizleyebileceği kadar sera gazı salımını engelleyecek.

Haberin Bağlantısı

Enerjigazetesi.ist