IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesinde yol haritası 26 Nisan’da başlayan 4. İstanbul Karbon Zirvesi’nde tartışılacak. Zirvede ayrıca karbon emisyonlarını düşüren firmalar da ödüllendirilecek.

Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesinde yol haritası 4. İstanbul Karbon Zirvesi’nde tartışılacak. Düşük karbon ekonomisi için iş dünyasının hazırlıklı olması gerektiğini ve yerkürenin geleceği için herkese görevler düştüğünü belirten İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Karbon üretiminde cimri, çevreye duyarlılıkta cömert davranan kurum, kuruluş ve kişileri Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendiriyoruz” dedi.

SÜT-D tarafından İTÜ ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteğinde düzenlenen 4. İstanbul Karbon Zirvesi, 26 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşiyor. Kamu, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, akademi ve gençler bir araya gelerek; karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolunu tüm yönleriyle tartışacak.

Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini alacak
Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak sürdürülebilirlik yönetimi üst başlığı ile karbon yönetiminin yaygın bilinirliği için uğraş verdiklerini ifade etti. Karbon emisyonunu düşürmeyi başaran projeleri üç yıldır ‘Düşük Karbon Kahramanı’ olarak ödüllendirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler için sanayimizin sera gazı azaltım başarıları gibi çocuklarımızın sürdürülebilir yaşam kültürünü kazanması da mühim. Zirvemizin sürprizi de Küçük Karbon Kahramanlarımız olacak. Minikler, zirvemizde sergileyecekleri performansla iklim değişikliğiyle mücadeleye dikkat çekecekler.

Zirvede neler olacak?
Zirvede, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansları, Paris (COP21) ve Marakeş (COP22) ardından yaşananlar ve Kasım 2017 gerçekleştirilecek Bonn (COP23) Konferansı’na giden yol masaya yatırılarak ‘Sera Gazı Emisyonları Azaltımı için T.C. Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkısı’ konusunda sanayinin konumu irdelenecek. Paris Anlaşması ve Sonrası oturumunda iklim finansmanı konuşulacak.

Karbon Yönetimi ve Endüstri oturumunda farklı sektörlerdeki lider firmalar sürdürülebilirlik yönetimlerini, düşük karbon ekonomisi stratejilerini anlatacak.

Haberin Bağlantısı

Gazeteekonomi.com