IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Karaosmanoğlu, 26 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi gerçekleştirilecek olan IV. İstanbul Karbon Zirvesi öncesinde Enerji Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Karaosmanoğlu, “Düşük karbon ekonomisine geçiş iş dünyamız için önemli bir avantaj ve fırsattır. Düşük karbon ekonomisi ile gümbür gümbür gelmekteyiz. İş dünyamız buna hazırlıklı olmalıdır. İklim değişikliğine ilişkin Kyoto Protokolü’ndeki turkiyeden-dusuk-karbon-ekonomisine-gecis-hazirligideğişikliklerin Türkiye’de 8 Mart 2017 tarihinde onayladığını, iş dünyası için temiz enerji teknoloji kullanımının çok daha fazla önem kazanacağını ve böylece düşük karbon ekonomisi sistemine yönelik geçişte kolaylaşacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Karaosmanoğlu ayrıca, küresel iklim değişikliğine ilişkin Kyoto Protokolü’ndeki yeni düzenlemelerin Avrupa Birliği (AB)’nin onayladığını belirterek, 2013-2020 dönemi içinde şirketlerin karbon yönetimlerine yönelik ciddi bir ilerleme kaydedeceklerini de söyledi.

Enerji Gazetesi’nin Medya Destekçisi olarak yer aldığı Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin (SÜT-D), İTÜ’nün ev sahipliğinde ve Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği’nin de destekleriyle düzenlenen IV. İstanbul Karbon Zirvesi 26 Nisan 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Zirvede Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansları, Paris (COP21) ve Marakeş (COP22) ardından yaşananlar ve Kasım 2017′de yapılacak Bonn(COP23) Konferansına giden yolla birlikte “Sera Gazı Emisyonları Azaltımı için T.C. Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkısı” konusunda sanayinin konumu masaya yatırılacaktır. Zirvenin sürprizi ise “Küçük Karbon Kahramanları” olacaktır.

Haberin Bağlantısı

Enerjigazetesi.ist