IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği(SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteğinde gerçekleştirilecek IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanları” sahiplerini bulacak. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Karaosmanoğlu, “Karbon yönetiminin tüm paydaşlarını, resmi erk, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve gençleri bir araya getireceğimiz zirvemizde, kişi ve kuruluşların sera gazı azaltım başarılarını, iklim değişikliği ile mücadele yolundaki teknik ve sosyal proje ve uygulamalarını ödüllendireceğiz.SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları Ödülü sadece bir ödül değildir. Ödülümüz ile sürdürülebilirlik yönetimi üst başlığı ile karbon yönetiminin önemi ve bilinirliğini duyurmayı başarıyoruz.Düşük karbon ekonomisi yolunda ilerleme, sürdürülebilir iş kültürünün yaygın bir etkiye ulaşabilmesi için sivil gücümüzü ortaya koyuyoruz.

İlk ödüllerimizi 2015 yılında takdim ettik. Enerji sektörümüz ödülümüze ilk günden bu yana büyük ilgi gösteriyor. Bu çok mühim.Çünkü enerji üretirken ve tüketirken karbon ayak izi yapar. SÜT-D 2015 Düşük Karbon Kahramanları, ilk kahramanlarımız, Nilüfer Belediyesi, Kartal Belediyesi, AKBAŞLAR Tekstil ve Enerji, BASF Türk Kimya, ORTADOĞU Enerji, PEUGEOT, RECYDIA, TRANSORIENT, TSKB,YAŞAR Holding, ve ZORLU ENERJİ ile Tibet Çınar- İnci-Soner Sarıhan Ailesi ve Oya Ayman Özesmi- Uygar Özesmi çifti idi.

2016 ödüllerimizde, geçen yıl enerji sektörü öne çıkmıştı. Atıktan enerji üretiminde sürdürülebilir atık yönetimi karbon azaltımı başarıları ile İZAYDAŞ, KÖRFEZ Enerji, HEXAGON Katı Atık Yönetimi firmaları Düşük Karbon Kahramanı olurken, DB Tarımsal Enerji tarladan egzoza biyodizel üretimi, BORUSAN EnBW Enerji Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali, Türk Hava Yolları yakıt tasarrufu azaltımı projeleriyle Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler. “Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi” ile başardıkları karbon yönetimi teknik ve sosyal çıktıları ZORLU ENERJİ Grubu’nu Düşük Karbon Kahramanı ilan edildi. AKÇANSA, klinker üretim hattı baca gazından mikroalg üretiminde karbondioksit tutulması, ESAN Eczacıbaşı sıfır karbon salım hedefli maden stok sahası yönetimi, ENAT Endüstriyel Ağaç, hızlı büyüyen ağaçlı yeni ormanlarla karbon yutak alanları kazandırılması çalışmaları ile ödül aldı. DOW Türkiye, mevcutlara göre küresel ısınma potansiyeli düşük, yeni nesil, geri dönüşebilir membran ürünü ile GREEN Chemicals ise çevre dostu atık su arıtımı kimyasalı ile Düşük Karbon Kahramanı ödülü verildi. “İklim Değişikliği Eylem Planı ve Uygulamaları” ile GARANTİ Bankası, “Karbon- Nötr Bankacılık” projesi ile TSKB ödüllendirildiler” dedi.

Karaosmanoğlu; “2016 ödüllerimize uluslararası başvuruları yapılması bizlere şevk verdi. Almanya’dan Bonn İklim Projesi ile başvuran Uluslararası Temiz Enerji Ortaklık Vakfı İklim Teknolojisi Merkezi, Biyokütle Enerjisi Kullanımı ile Sera Gazı Azaltımı Projesi ile ABD’deki Rutgers EcoComplex, Karbon Tutma ve Depolama konulu çalışmasıyla İngiltere’deki Coventry Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seyed Shariatipour Düşük Karbon Kahramanı ödülü sahibi oldular” bilgisini veren Prof.Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak bir kişi ve sivil toplum örgütünü kendi izleme ve değerlendirmemizle Düşük Karbon Kahramanı olarak seçtik ve Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği (TÜRKOTED) Onursal Başkanı Özkan Ağış ve TÜRKOTED, 1998’dan bu yana, aynı anda elektrik, ısı ve/veya buhar üretimi (kojenerasyon) için uğraş verirlerken, enerji üretimde karbon azaltımı konusunun önemi ve bilinirliği için yaptıkları çalışmalarla Düşük Karbon Kahramanı ilan ettik. 2017 ödül aday başvuruları 14 Nisan 2017 gününe dek alınacak. Enerji sektörümüzün karbon cimrilerini zirvemize ve ödüle adaylığa davet ediyorum. SÜT-D 2017 Düşük Karbon Kahramanlarını zirvemizde yapılacak törende takdim edeceğiz” dedi.

Haberin Bağlantısı

Enerjivetesisat.com