IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Zorlu Enerji, karbon yönetimi ve temiz enerji teknolojilerine geçişte etkin uygulamalarıyla üst üste ikinci kez “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından üçüncüsü düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde, karbon yönetimi, karbon piyasaları ve temiz enerji teknolojilerine geçiş uygulamaları ödüllendirilirken, Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Karbon ayak izimizi ölçme, izleme ve değerlendirme çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası ölçekte kamuoyuyla şeffaf bir biçimde paylaşıyoruz. Düşük karbonlu bir dünyanın en önemli etkenlerinden olduğuna inandığımız yenilenebilir enerji yatırımları alanında özellikle güneş enerjisi yatırımlarımızla üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi.

zorluSürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği desteğinde, 14-15 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesi’nde karbon ekonomisinin geleceği tüm yönleriyle tartışıldı. Enerji, sanayi ve iklim değişikliği alanında ulusal ve uluslararası üst düzey sektör temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerini bir araya getiren zirvede, karbon yönetimi, emisyon ticareti, karbon piyasaları ve temiz enerji teknolojileri ile iklim değişikliği ile mücadelede bir kilometre taşı olarak kabul edilen Paris Anlaşması tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Zirvenin ilk gününde Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun moderatörlüğüyle gerçekleştirilen “Karbon Yönetimi ve Endüstri” başlıklı oturumda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak,

“Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim maliyetleri, fosil yakıtlara oranla giderek daha rekabetçi duruma geliyor. Bundan 10 yıl sonra yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşım, diğer enerji kaynaklarına göre daha kolay olacak. Bir süre önce Bloomberg New Energy Finance ile işbirliğimiz çerçevesinde imza attığımız “Güneş Enerjisi Raporu”muzun bulgularına göre, yenilenebilir enerji kaynakları arasından en hızlı büyüyen alan ise güneş olacak. Raporumuza göre, 2040’da dünyadaki toplam kurulu gücün yüzde 26’sı güneşten gelecek. Türkiye’de ise bu oran yüzde 12 olarak öngörülüyor. Ülkemizin coğrafi konumu da düşünüldüğünde, bu oranın yükselebileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla Zorlu Enerji olarak, güneş enerjisi yatırımlarımızı hızlandıracağız. Kısa ve orta vadede çatılara güneş paneli kurma ve yerli güneş paneli fabrikası kurma hedefi koyduk” dedi.

“Çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla bütüncül sürdürülebilirlik”

Panel sonunda düzenlenen törende, karbon yönetiminde başarılı kurumlara Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı ödülleri verildi. Ödülle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sinan Ak, “Karbon ayak izimizi ölçme, izleme ve değerlendirme çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası ölçekte kamuoyuyla şeffaf bir biçimde paylaşarak enerji sektörü başta olmak üzere karbon salınımını azaltan projelerle sektör ilham kaynağı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her yıl katıldığımız fuar, zirve ve konferans gibi birçok etkinlikte yarattığımız karbon ayak izini hesaplıyor, neden olduğumuz karbon salımına karşılık fidan dikimi gerçekleştirirek iç ve dış paydaşlarımız nezdinde iklim değişikliği konusunda farkındalık artırıcı faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de Karbon Ayak İzi Ormanımızı büyüterek ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilirlik politikamızı bütüncül uygulamalarımızla hayata geçireceğiz” ifadesini kullandı.

Haberin Bağlantıları