IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

Garanti Bankası, bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen İstanbul Karbon Zirvesi’nde, sürdürülebilirlik ve karbon yönetimi konusunda yürüttüğü çalışmalarla, “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü kazandı. Garanti, 2015 yılında açıkladığı, doğrudan ve dolaylı çevresel ayak izini nasıl yönettiğini, Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişini desteklemeye yönelik taahhütlerini içeren İklim Değişikliği Eylem Planı ile ödüle layık görüldü. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda Türkiye’nin yol haritasının tartışıldığı zirve kapsamında, üretim ve tüketimde karbon yönetimini en iyi şekilde uygulayan, düşük karbon ekonomisi için uğraş veren kurumları desteklemek, aynı zamanda bu konuda kamuoyu bilinirliğini artırmak amacıyla “Düşük Karbon Kahramanı” ödülleri veriliyor.

Garanti Bankası, Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecinde, sürdürülebilirliği hem kendi faaliyetlerine entegre etme hem de kredilendirme süreçleriyle müşterilerini bu konuda bilinçlendirmede finans kuruluşlarına büyük görevler düştüğüne inanıyor. Sürdürülebilirliğe büyük bir hassasiyetle ele alan Garanti, bu kapsamda geçtiğimiz yıl, iklim değişikliğiyle mücadele için hazırladığı, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarında önemli etkiler yaratacak aksiyonları içeren İklim Değişikliği Eylem Planı’nı açıkladı. Garanti, plandaki taahhütleri doğrultusunda, kendi
faaliyetlerinden kaynaklanan karbon salımını azaltmaya yönelik çalışmalar yaparken, finanse ettiği projelerin çevreye olan etkilerini de en aza indirmeleri için müşterilerinin gerekli önlemleri almalarını sağlıyor.