IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

ARGE Danışmanlık Yetkilisi Erkin Erimez: “Türkiye’deki akademik kadro ve kamu bir araya getirilerek, riskleri ortaya koymak için makro çözüm paketleri oluşturulmalı. Yeşil kalkınmayı sağladığınız zaman çok büyük avantaj oluşturuyorsunuz. Yurt dışıyla entegrasyon konusu giderek önem kazanıyor.”

yesil-kalkinmayi-sagladiginiz-zaman-buyuk-avantaj-olusturuyorsunuz

III. İstanbul Karbon Zirvesi’nin ikinci günü panel ve oturumlarla sürdü. Zirvede konuşan ARGE Danışmanlık Yetkilisi Erkin Erimez, sürdürülebilir kalkınmanın en etkin yolunun insanları bilinçlendirmek olduğunu belirtti. Erimez, “Türkiye’deki akademik kadro ve kamu bir araya getirilerek, riskleri ortaya koymak için makro çözüm paketleri oluşturulmalı. Yeşil kalkınmayı sağladığınız zaman çok büyük avantaj oluşturuyorsunuz. Yurt dışıyla entegrasyon konusu giderek önem kazanıyor” dedi.
Erimez, Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağları kapsamında, dünyanın çeşitli ülkelerinden üniversiteler, araştırma merkezleri, düşünce kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve iş dünyası ile işbirliği içinde olduklarını aktardı. Erimez, akademileri, kamu ve özel sektörü bir araya getirerek, makro çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Erimez paydaşlarla bilgiyi paylaşmanın önemine değinerek, gençliğin bu açıdan önemli paydaşlar olduğunu dile getirdi.

Erimez, sürdürülebilir kalkınma için sürdürülebilir finansman modeline ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

“Enerji sektöründe değişim yaşanıyor”

Zirvede konuşan Garanti Bankası Proje Finansmanı Müdürlüğü Satın Alım Finansmanı Yöneticisi Orhan Tanrıverdi, Türkiye’de enerji sektöründe 2002 yılından itibaren çok önemli bir değişim yaşadığına dikkat çekerek, kurulu güç açısından büyük bir ivme yakalandığını söyledi. Tanrıverdi, enerji projelerinde yenilenebilir enerji projelerinin payının giderek arttığını da ifade etti.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına kredi veriyoruz”

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Kurumsal Pazarlama Müdürü Meltem Gülsoy’da konferansta yaptığı konuşmada, tüketimi azaltacak, anlamlı hale getirecek projelerin desteklenebileceğini belirterek, yenilenebilir enerji kaynaklarına krediler vermeye ve yatırımları finanse etmeye başladıklarını dile getirdi.

Haberin Bağlantıları