IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

II. Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015 başladı. The Grand Cevahir Otel’de ilk günü gerçekleştirilen zirve, yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanını bir araya getirdi. Zirvede “Enerji Verimliliği Özel Oturumu”nda, aktif olarak emisyon ticaretine başlayan ve iklim değişikliği ile mücadele politikaları bütün dünya için önem taşıyan Çin’den gelen 4 bilim insanı, ülkelerinin yapığı çalışmaları anlattı.

Konuya ilişkin açıklamanın detayları şöyle:
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin ev sahipliği yaptığı, bölgesel ve küresel karbon piyasaları hakkında derinlemesine tartışmalardan ders çıkarmak ve yeni karbon politika enstrümanları olan NMM (yeni piyasa mekanizmaları) gibi hedefleri bulunan II.Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015 başladı.

Zirve kapsamında yapılan “Enerji Verimliliği Özel Oturumu”nda, kurduğu yerel karbon piyasaları ve bunların mevcut emisyon ticaret sistemine entegrasyonu üzerine çalışmaları bütün dünya için önem taşıyan Çin’den gelen 4 önemli uzman, ülkelerinin hangi süreçlerden geçtiğini ve iklim değişikliğiyle mücadelede geleceğe yönelik hedeflerinden bahsettiler. Oturumda, Ecofys’den Qian Wu, “İşinizi Yeşil Kılın, Karbon Piyasaları İçin Hazır Olun”, Tsinghua Üniversitesi’den Maosheng Duan, “Çin ETS Pilot Gelişimi İçin Bir Ön İnceleme”, Shangai Enerji ve Çevre Borsası’ndan Jin Li, “Shangai ETS: Pazar Tasarımı ve İlerleyişi” ve Edinburgh Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Xi Liang, “Emisyon Ticaret Sisteminizi Diğerleri
ile Uyumlu Tasarlayın: Guangdong ETS Örneği” başlıklı sunumlarını yaptılar.

Oturumun moderatörlüğünü Dr. Aslı Sezer Özçelik ile birlikte karbon finansı alanında yüksek lisans çalışması yapan ilk ve tek Türk olan Alpay Beyla üstlendi. Geçtiğimiz yıl yapılan Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi’nde Gençlik Komitesi Başkanı olarak adından söz ettiren Alpay Beyla, bu yıl da görevini sürdürerek tüm içerik ve programın hazırlanmasında dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla birlikte görev aldı.

İTÜ Çevre ve İnşaat Mühendisliğini çift ana dal yaparak bitiren, Edinburg Üniversitesi’ndeki dünyanın tek Karbon Finans Yüksek Lisans programını tamamlayan Alpay Beyla, Türkiye’de ilgili kurum ve kuruluşların karbon piyasalarına hazırlanması için bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

The Grand Cevahir Otel’de ilk günü tamamlanan II.Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi 2015, 3 Nisan’da yapılacak oturumların ardından sona erecek.

Haberin Bağlantısı

http://finans.zaman.com.tr/getDetailsStory.html?storyId=324291&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en