IX. İstanbul Karbon Zirvesi | 6-7 Mayıs 2024 İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi
Bir Sayfa Seçin

filiz-karaosmanoglu

İklim değişikliği tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit ederken sektör ilgilileri düşük karbon salımı için özellikle iş dünyasını teşvik etme çalışmalarına imza atıyor. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği de bir ilki gerçekleştirerek, “Düşük Karbon Kahramanlarını” ödüllendirmeye hazırlanıyor.

Gelecek nesillere temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için, sürdürülebilir üretim teknolojileri kullanımının ön plana çıkarılması gerektiğini bildiren İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, iklim değişikliği ile hep birlikte mücadele etmeliyiz dedi.

Ülkemizde son yıllarda bu konuda çok sayıda iyi uygulamanın hayata geçirildiğini vurgulayan Karaosmanoğlu, “Karbon salımındaki tehlikenin farkında olan kuruluşlar ve kişiler elbette mevcut. Ancak bu ağın genişletilmesi, bilincin arttırılması gerekiyor. Firmalarımız iklim değişikliği ve karbon yönetimini doğru anlayarak, mevcut durumları tanımalı ve “Düşük Karbon Ekonomisi” için yol haritalarını belirlemelidir. Bu konular firmalar için mali bir yük getirmez. Düşük Karbon Ekonomisi yolu fırsatlarla dolu bir yol. Bu noktada da konunun muhatabı kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerine büyük iş düşüyor. İş dünyasını düşük karbon salımı için teşvik etmek şart” dedi.

Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak üretim ve tüketimde karbon yönetimini başaran ve düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri ödüllendirmeye karar verdiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Karbonu yönetmek, bugünü ve yarını yönetmektir. Bu bilince sahip kişi ve firmaların da mutlaka ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dernek olarak “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” ile vizyon ve misyonumuza uygun olarak, üretim ve tüketimde karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini arttırmayı planlıyoruz. Kendisini “Düşük Karbon Kahramanı” olarak tanımlayan kişi ve kuruluşları bekliyoruz. Adaylar odul@sut-d.org adresine başvurabilirler.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören İstanbul Karbon Zirvesi’nin bu yıl 2-3 Nisan 2015 tarihlerindeki ikincisinin SÜT-D ve Enerji Verimliliği Derneği’nce düzenleneceğini anımsatan Karaosmanoğlu, “SÜT-D’nin sektörel izlemesi ile belirlenen kişi ve kurum başarıları da değerlendirerek, II. Karbon Zirvesi’nin ilk günü olan, 2 Nisan 2015 tarihinde ödülleri takdim edeceğiz dedi.

 

Dusuk-Karbon-Kahramani-afis

Haberin Bağlantıları

http://www.hurses.com.tr/goster.php?id=2224&tur=3